poniedziałek, lipca 06, 2015

Trudne kosmetyczne plamy - jak się ich pozbyć?

Jak usuwać plamy domowymi sposobami?
Każdy z nas miał w życiu sytuację, że pojawiła się plama na ubraniu, sklepy już zamknięte, a ubranie potrzebne nam na drugi dzień np. do pracy. Ja już taką sytuacje miałam nieraz. Tak to jest gdy pracuje się w kosmetykach – z olejami, kremami, balsamami. Zawsze  coś kapnie na mundurek, a później trudno cokolwiek z tym zrobić. Jak sobie z takimi rzeczami radzić?


Usuwanie plam, to nie lada wyzwanie dla dobrej Pani Domu. Nie mówimy tutaj o byciu Perfekcyjną Panią Domu, czy zakupie prostego odplamiacza jak Ariel, Vanish czy cokolwiek innego. Bo nie ma w tym filozofii żeby iść do sklepu, kupić produkt, nalać na plamę i poczekać, aż zejdzie. Wiadomo, że jest to najlepsze rozwiązanie, jednak jeśli nie mamy odplamiacza, jest późny wieczór, a my chcemy pozbyć się plam? Tutaj zaczynają się schody…

Lakier do paznokci
Tutaj sprawa jest trudna, bo wszystko zależy od materiału. Często wystarcza zwykły zmywacz, jeśli jednak jest to np koszula tutaj może już nic jej nie uratować. Dobrą metodą jest to zawinięcie rzeczy i włożenie jej do zamrażarki, istnieje możliwość, że lakier po prostu się wykruszy. Dobrą opcją jest również zwykły alkohol, biały, bez barwników. On również powinien dac sobie radę z lakierem do paznokci (może być to wódka, czysty alkohol, perfumy, woda kolońska).Dobrą opcją może być również namoczenie ciuchów w wodzie z kwaskiem cytrynowym, następnie przemycie plamy szarym mydłem.

Podkład
Podkład często jest produkowany na olejach (np. parafina). Niestety, plamy z podkładu bardzo ciężko się spiera, moje zeszły dzięki savon noir oraz Aleppo. Są to mydła na bazie olejów, a jak wiadomo olej z olejem bardzo się lubi. Mogę je również polecić do mycia pędzli. O wiele lepiej schodzi podkład niż przy mydle w płynie czy szamponie. Inna opcja jest płyn do mycia naczyń, ale to również zalezy od jego składu.

Szminka
Tutaj również niestety nie będzie prosto. Możemy spróbować denaturatem lub rozcieńczonym spirytusem. Następnie należy wyprać ciuch. Jednak każda szminka jest inna, tak jak materiał na której zrobiliśmy plamę i musimy wtedy bardzo uważać, bo może się okazać, że jeszcze bardziej zniszczymy rzecz.

Poza kosmetycznymi plamami... :)
Ocet
Chyba w każdej kuchni znajduje się ocet. Jest to produkt, nie tylko stosowany w posiłkach, ale także do usuwania plam. Wystarczy wlać ocet do spryskiwacza i spryskać taką miksturą plamę. Bardzo dobrze sprawdza się przy plamach z potu. Gdy spryskamy ubranie, wkładamy je do pralki i normalnie pierzemy.
W przypadku zabrudzenia kawą

Najlepiej wtedy położyć na plamie ręcznik papierowy żeby kawa zaczęła wsiąkać. Gdy zostanie plama, ścieramy ją letnią wodą. Jeśli dalej pozostaje plama, należy ¼ soku z cytryny wymieszać z mydłem i delikatnie zaaplikować na plamę. Warto jednak wcześniej spróbować na mało widocznym elemencie odzieży, czy np. bluzka się nam nie odbarwia. Jeśli tak to zaprzestajemy tej metody, jeśli nie to możemy spokojnie zaaplikować naszą mieszankę.
A jakie są wasze domowe sposoby na plamy? :)


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania i wyrażania swojej opini! :)