Uroda

Najlepsze kosmetyki na trądzik – czyli jakie?

Najlepsze kosmetyki na trądzik – czyli jakie?

Trądzik to niezwykle uciążliwa i rzadka choroba skóry. Dotyczy dużej części osób w wieku dojrzewania, ale niestety coraz częściej nie mija wraz z wiekiem lecz dokucza nawet znacznie po okresie dojrzewania. Warto więc dowiedzieć się, jak sobie z nią radzić, bo nawet jeśli nie uda się całkowicie wyeliminować tego problemu, można przynajmniej trzymać go w ryzach, tj. cieszyć się piękną, zdrową skórą.

Pielęgnacja to klucz

Na powstawanie trądziku i zaostrzanie się jego objawów ma wpływ bardzo wiele czynników. Nie wszystkie przyczyny nawet są poznane. Na pewno duże znaczenie ma dieta (do wysypu pryszczy przyczyniają się na przykład pikantne pokarmy i czekolada), poziom stresu czy wypoczynku. Trądzik jest też uwarunkowany hormonalnie, a nawet dziedzicznie. Zdecydowanie jednak największe znaczenie ma to, jak dba się o swoją skórę. Do powstawania niedoskonałości towarzyszących trądzikowi, jak wypryski, zaskórniki czy nadmierne przetłuszczanie, dochodzi bowiem na skutek różnych przyczyn (jak nadmierne rogowacenie ujść gruczołów łojowych), ale przede wszystkim na skutek złej pielęgnacji. Dobra zresztą może zniwelować inne przyczyny, na przykład kiedy problemem jest nadmierne wydzielanie łoju, pielęgnacja może znormalizować ten proces. Gdy zaś kłopot stanowią rogowaciejące ujścia gruczołów łojowych, co może być dziedziczne, pomoże to ograniczyć częste wykonywanie peelingów czy preparatów złuszczających na przykład do mycia.

Na pewno więc pielęgnacja musi być systematyczna, ale przy tym odpowiednia. Mając skórę trądzikową, koniecznie trzeba używać kosmetyków przeznaczonych specjalnie dla niej. Dotyczy to zresztą nie tylko pielęgnacji. Taki typ skóry jest niestety bardzo wymagający, co dotyczy też makijażu. Nie może być on zbyt ciężki, zatykać porów i przetłuszczać skóry. Dobrym pomysłem jest wybieranie kosmetyków matujących, a nawet o działaniu przeciwtrądzikowym, czyli przede wszystkim antybakteryjnym.

Jakie kosmetyki?

Pielęgnacja skóry trądzikowej pozwoli trzymać problem niedoskonałości w ryzach, ale tylko wtedy, gdy będzie ona systematyczna, a przy tym będzie się używać naprawdę dobrych produktów. Muszą one być, jak było wspomniane, przeznaczone typowo do cery trądzikowej, inne bowiem nie zaspokoją jej potrzeb, a nawet mogą jej zaszkodzić. Nie wiedzieć czemu, produkty przeciwtrądzikowe często oparte są na alkoholu i mentolu, przez co silnie ją wysuszają. Może wydawać się, że właśnie to jest potrzebne skórze mocno przetłuszczającej się, ale nic bardziej mylnego. Najlepsze kosmetyki na trądzik mają bardzo delikatne działanie – oczyszczają ją bez wysuszenia lub nawet lekko nawilżają. Skóra trądzikowa właśnie tego potrzebuje – jeśli nadmiernie się ją wysuszy, można uzyskać tylko efekt odwrotny do zamierzonego, sprawiając, że będzie przetłuszczać się jeszcze mocniej.

Bardzo istotne jest też to, by taką skórę często złuszczać. Mogą do tego służyć peelingi, które stosuje się 2-3 razy w tygodniu, ale doskonale będzie też stosować preparaty zapewniające codzienne złuszczanie. Oczywiście jest ono bardzo delikatne, delikatniejsze niż typowy peeling, praktycznie niezauważalne. Ma jednak duże znaczenie, gdyż pozwala zapobiec rogowaceniu ujść gruczołów łojowych, a także odblokowuje pory, usuwając z nich masy rogowe. Kiedy się tego nie robi, dochodzi w nich do zapalenia, w wyniku czego pojawiają się wypryski.

Konieczny krem

Jak było wspomniane, skóra trądzikowa, nawet najtłustsza, także potrzebuje nawilżenia, dlatego ważnym elementem pielęgnacji jest krem. Musi być on bardzo lekki, najlepiej o działaniu nawilżająco-matującym.

Udostępnij