Dziecko

Jak kreatywne zabawki rozwijają dzieci?

Jak kreatywne zabawki rozwijają dzieci?

Zabawki to świetny sposób na nudę, a kreatywne zabawki oprócz zabicia czasu rozwijają w dzieciach wyobraźnię, możliwości twórcze oraz działają pozytywnie na motorykę małą. Dzięki swojej pomysłowości dzieciaki mogą z kilku małych przedmiotów stworzyć nieograniczoną ilość rozwiązań. Dzieci odważnie podchodzą do nowych pomysłów, podejmują wyzwania oraz szukają ciekawych rozwiązań.

Czym są kreatywne zabawki?

Kreatywne zabawki to zazwyczaj małe przedmioty, z których można tworzyć. Do takich zabawek należą:

  • Ciastolina
  • Układanki
  • Mozaiki
  • Zestawy koralików
  • Oraz zestawy do tworzenia biżuterii

Takie zabawki uczą cierpliwości, pozwalają powoli dojść do celu rozwijając proces twórczy. Jest wiele zestawów, dzięki którym można stworzyć cudowną biżuterię, łańcuszki z koralików, bransoletki z gumek oraz wiele innych.

Dzieci mogą kreatywnie bawić się także kolorami, nadając barwy różnym przedmiotom. Wszystkie klocki działają niezwykle pozytywnie. Choć część z zabawek posiada instrukcje, które należy biernie odtwarzać, służą głównie nauce tworzenia. Gdy dziecko stworzy już wszystko co jest dostępne w instrukcji zna już możliwości klocków i może wcielić własne pomysły.

Kreatywne zabawki uczą koordynacji

Taki typ zabawek znakomicie poprawia koordynacje ręka-oko i wspaniale działa na motorykę małą. Dzieci rozwijają się najlepiej poprzez zabawę, wtedy nauka przychodzi w sposób naturalny. Zabawki kreatywne wpływają na rozwój dziecka, dlatego wybierając zabawki miejmy to na uwadze. Kreatywne zabawki wspaniale działają na rozwój ruchowy, ponieważ dzieci musza się skupić, by stworzyć to co wymyśliły. Sprawność manualna to umiejętność prawidłowego poruszania palcami i nadgarstkiem, zabawy kreatywne pozwalają przygotować dłonie do późniejszej nauki pisania i rysowania. A do tego łatwiej przyjdzie dziecku umiejętność samodzielnego zapinania suwaków w kurtce oraz rzepów w butach, a także wiązania sznurówek.

Sposób na nudę

Zabawki powinny być skonstruowane tak, by zachęcały do zabawy. Choć zwykły drewniany klocek w kształcie kostki nie jest interesujący to grupa takich klocków już zmienia percepcję. Można z nich już coś stworzyć. Tak właśnie działają kreatywne zabawki, pozwalają wymyślić sposób na nudę wykorzystując proste przedmioty, takie jak chociażby klocki, koraliki lub gumki. Na początku dziecko może je zwyczajnie sortować, później przyjdzie czas na ciekawe rozwiązania i nowatorskie pomysły. Rozwój dzieci to proces, który trzeba wspomagać nie przeszkadzając.

Udostępnij