Lifestyle

Jak prawidłowo zadbać o stopy?

Jak prawidłowo zadbać o stopy?

Każdego dnia człowiek pokonuje znaczne odległości i wykonuje setki kroków. Nawet osoby, które prowadzą bardziej stacjonarny tryb życia i nie przepadają za aktywnością fizyczną, udają się do pracy lub na zakupy. Stopy są nieustannie narażone na kontakt z różnymi typami podłoża i czynnikami zewnętrznymi, jak intensywne słońce czy wiatr. Czasem przez długie godziny muszą spoczywać w niewygodnych butach lub pozycji, która nie sprzyja ich zdrowiu. Niestety, często dolegliwości dotyczące stóp takie jak: ból, swędzenie, zmiany chorobowe czy nieestetyczny wygląd są bagatelizowane. Warto jednak uważnie przyglądać się swoim kończynom dolnym, ponieważ ich wygląd może wiele powiedzieć o ogólnej kondycji organizmu.

Podologia i jej przedmiot zainteresowania

Nauka o ludzkich stopach nazywana jest podologią. Określenie to pochodzi z języka greckiego i mylnie utożsamiane jest z gałęzią medycyny. Tymczasem podologia jest dziedziną kosmetyczną, która współpracuje jedynie z różnymi obszarami medycznymi. Podolog zajmuje się zatem diagnozowaniem i ewentualnym leczeniem zmian skórnych powstałych w obrębie stóp, a także przebarwień, i zmian w płytce paznokci. Więcej informacji znajdziesz na https://wroclaw-podolog.pl/

Przede wszystkim profilaktyka

Prawidłowa higiena stóp oraz dbanie o ich podstawowe potrzeby może pomóc uniknąć wielu dolegliwości z nimi związanych, np. noszenie wygodnego obuwia może wyeliminować problem bolesnych odcisków i halluksów. Dolnośląskie Centrum Zdrowej Stopy nie tylko zatem leczy choroby kończyn dolnych, ale także pomaga pacjentom wyrobić sobie zdrowe nawyki w zakresie codziennej profilaktyki. Jeśli chodzi o podologa z Wrocławia, doradza on, jakie są najbardziej skuteczne metody dbania o nogi, aby na długo pozostały w świetnej formie. Ważne jest, chociażby stosowanie odpowiednich kosmetyków do stóp i dbanie o to, by zapewnić im chwilę relaksu każdego dnia.

Dolnośląskie Centrum Zdrowej Stopy i proponowane zabiegi

Niektóre schorzenia stóp mogą być szczególnie dokuczliwe i utrudniać poruszanie się oraz zakładanie butów. Pozbycie się ich znacznie podnosi komfort życia pacjenta. Wśród proponowanych zabiegów dotyczących stóp warto wymienić, chociażby: 

  1. Usuwanie odcisków i modzeli.
  2. Redukowanie wrastającego paznokcia.
  3. Rekonstrukcję i plastykę paznokcia, oraz jego wybranej części. 

Podologia w służbie pięknych stóp

Ponieważ Podologia nie jest obszarem stricte medycznym, jej głównym dążeniem jest uzyskanie nie tylko zadowalających efektów leczenia, ale przede wszystkim spektakularnych efektów wizualnych. Ma znacznie poprawiać wygląd stóp, np. poprzez odżywienie i uelastycznienie skóry nóg. Popularne są więc różnego rodzaju kremy i specyfiki na stopy, jak również wartościowe peelingi. Nawet samemu w zaciszu własnych czterech ścian można wykonywać swego rodzaju spa dla stóp z użyciem nawilżających olejków nakładanych na całą noc pod grube bambusowe lub bawełniane skarpety.

Choć podologia jest dziedziną stosunkowo nową, bo działa w Polsce zaledwie od 2015 roku, to jednak jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin kosmetologii. Jej funkcja jest nie do przecenienia, gdyż dzięki niej coraz więcej osób zaczyna aktywnie zajmować się swoimi stopami. Wśród pacjentów zdecydowanie wzrasta świadomość o tym, jak ważne jest dbanie o dolne kończyny. Dobrze jest raz na jakiś czas wybrać się do podologa, by sprawdzić stan swoich stóp.

Udostępnij