Dieta

Jakich mikroskładników nie powinno zabraknąć w diecie młodego psa?

Jakich mikroskładników nie powinno zabraknąć w diecie młodego psa?

Pomijając duże zapotrzebowanie na białko i tłuszcz zwierzęcy, który jest podstawowym nośnikiem energii w diecie każdego drapieżnika, karma junior dla psa powinna obfitować również w dodatkowe składniki mineralne, pierwiastki i witaminy odpowiedzialne za prawidłowy rozwój wielu układów rosnącego, młodego organizmu. Jakie to składniki? Jakich witamin i pierwiastków nie powinno zabraknąć w psiej karmie?

Skład karmy dla szczeniaków

Bazą dobrej jakości karm dla psów juniorów powinno być mięso i podroby zwierzęce. Wielu producentów stosuje również roślinne dodatki, ale produkty renomowanych marek, takich jak Dolina Noteci, są niemal całkowicie pozbawione roślinnych wypełniaczy. Oczywiście znajdziemy w nich niewielki wkład węglowodanów roślinnych, warzyw i owoców, ewentualnie niedużą ilość olejów roślinnych, nasion czy pestek będących źródłem błonnika, ale zdecydowana większość ich energetycznego składu bazuje na produktach pochodzenia odzwierzęcego, na mięsie, podrobach i olejach rybich. Dobrej jakości, pełnoporcjowa karma junior dla psa zawsze uzupełniona jest również zestawem pierwiastków niezbędnych dla rozwoju układu szkieletowego zwierzęcia i zestawu witamin koniecznych dla prawidłowego funkcjonowania psiego organizmu.

Mikroskładniki w psiej karmie

Do najważniejszych pierwiastków, jakie znajdziemy praktycznie we wszystkich karmach dla psów juniorów, zalicza się wapń i fosfor. To substancje, które odgrywają niezwykle ważną rolę w procesie budowy mocnych kości i zębów, a ich niedobór na wczesnym etapie rozwoju zwierzęcia może oznaczać spore problemy w jego dorosłym życiu. Oprócz zwiększonej podaży fosforu i wapnia równie ważny jest dostęp do witaminy D i K. Dzięki nim układ szkieletowy zwierzęcia rozwija się prawidłowo. To witaminy odpowiedzialne również za naturalną odporność zwierzęcia na różnego rodzaju infekcje. Pełnoporcjowa karma junior dla psa zwykle zawiera w swoim składzie również zwiększoną dawkę witaminy B i E oraz cynku. Co ważne, źródłem witamin i minerałów w takiej karmie są zwierzęce podroby. Dzięki temu mikroskładniki są dobrze przyswajane przez psy i maksymalnie wykorzystywane przez rozwijające się ich organizmy.

Codzienna dieta młodego psa powinna bazować na produktach pochodzenia zwierzęcego, przede wszystkim na mięsie i podrobach. Taki skład karmy dla psa juniora sprawia, że zapewnia mu ona dostęp do wszystkich witamin, jakich potrzebuje jego organizm. Karmy dla młodych psów dodatkowo wzbogacane są o fosfor i wapń. Dzięki temu psie kości i zęby są mocniejsze, a tym samym mniej podatne na złamania.

Udostępnij