Uroda

Test na porowatość włosów, który możesz wykonać w domu

Test na porowatość włosów, który możesz wykonać w domu

Każda kobieta ma zupełnie inny typ włosów. O każdy typ włosa trzeba natomiast dbać zupełnie inaczej. Pielęgnacja włosów w sposób nieprawidłowy, niewspółgrający ze swoim typem włosa, to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Aby przekonać się jak profesjonalnie zadbać o swoje włosy należy wykonać test na porowatość włosów.

Porowatość włosów – czym jest?

Porowatość to stopień odchylenia łuski od włosa. Łuski mogą zmieniać swoją pozycję, a im bardziej są odchylone, tym większa porowatość włosów. Wysoka porowatość oznacza, że włosy mogą szybko się niszczyć. To bardzo istotna sprawa, by wiedzieć jaką porowatość mają nasze włosy. Właśnie na tej podstawie można precyzyjnie dobrać właściwe kosmetyki do ich pielęgnacji. Wybieranie nieodpowiednich kosmetyków może sprawić, że włosy będą niszczyć się jeszcze szybciej.

Polecamy: https://www.kobieca-strefa.pl/oczyszczajacy-peeling-skory-glowy-sekret-mocnych-i-pieknych-wlosow/

porowatość włosów

Test na porowatość włosów – trzy rodzaje porowatości

Wyróżnić można trzy rodzaje porowatości, a są to:
– niska
– średnia
– wysoka

Porowatość włosów jest kwestią genetyczną, ale nie tylko. Może ona zmieniać się z wiekiem, jest to cecha niestała. Oczywiście mamy też wpływ na porowatość włosów. Wiele zależy od tego w jaki sposób traktujemy swoje włosy, jakich farb używamy, kiedy je kręcimy i prostujemy. Osoby o włosach kręconych mają wrodzoną wysokoporowatość, większość osób ma jednak wpływ na kondycję swoich włosów.

Włosy o niskiej porowatości

Niska porowatość włosów oznacza, że są one bardzo zdrowe. To Azjatki mogą pochwalić się właśnie tym typem włosa. Włosy tego typu są idealnie proste, nigdy się nie puszą i nie elektryzują. Prezentują się jako gładkie, błyszczące i zdrowe. Wydawać by się mogło, że to włosy idealne. Niekoniecznie tak jednak jest. Włosy o niskiej porowatości są ciężkie, nie mają objętości, a przede wszystkim są oporne na wszelkie stylizacje.

porowatość włosów

Włosy o średniej porowatości

Średnioporowate włosy są najczęściej występującym typem włosa. Łuski są w tym wypadku są nieznacznie rozchylone i rozdzielone dość regularnie. Zaletą tego typu włosów jest z pewnością fakt, że są one podatne na zabiegi fryzjerskie oraz układanie i stylizowanie. Nie są jednak aż tak odporne na warunki zewnętrzne jak włosy o niskiej porowatości. Czasami określenie swojego typu włosa może być trudne, dlatego warto wykonać test na porowatość włosów. Włosy średnioporowate mogą puszyć się w wilgotną pogodę, bywa że elektryzują się i łamią. Jest to typ włosa, który bardzo łatwo pielęgnować, ponieważ świetnie wchłaniają wszelkie składniki odżywcze. Uważać trzeba jedynie na zbytnie przeciążenie włosów.

Polecamy: https://www.kobieca-strefa.pl/olejowanie-wlosow-naturalny-zastrzyk-zdrowia/

Włosy o wysokiej porowatości

Włosy wysokoporowate znacząco różnią się od poprzednich rodzajów. Jest to typ włosa o bardzo rozchylonych łuskach, przez co łatwo je uszkodzić. Łatwo można je też zafarbować i ułożyć, chętnie wchłaniają składniki pielęgnujące i ciężko je obciążyć. Włosy wysokoporowate są zazwyczaj kręcone, jest to również cecha charakterystyczna włosów rozjaśnionych i zniszczonych.

Test na porowatość włosów we własnym domu

Jest to niezwykle prosty w wykonaniu test. Potrzebna jest jedynie szklanka wody, do której wrzucić należy swój włos. Następnie odczekać należy kilka minut i sprawdzić jak włos zachowuje się w wodzie. Jeśli włos szybko opada na dno – oznacza to wysoką porowatość. Włosy niskoporowate będą utrzymywać się na powierzchni wody, a średnio będą unosić się gdzieś pomiędzy. Jest to jeden z najszybszych i najprostszych sposobów na poznanie porowatości swoich włosów, jednak niezbyt dokładny. O rodzaju porowatości wiele powiedzieć może też skręt włosa. Ten test również jest banalny do wykonania. Wystarczy dokładnie przyjrzeć się swoim włosom. Jeśli są idealnie proste, oznacza to najpewniej niską porowatość. Włosy falowane to cecha charakterystyczna średnioporowatych włosów, a kręcone – wysoko. Najdokładniejszym badaniem, które z pewnością się nie pomyli, byłoby użycie mikroskopu elektronowego. Znając typ swoich włosów z powodzeniem można rozpocząć świadomą pielęgnację włosów. Znajomość porowatości swoich włosów pozwala ukierunkować plan działania i dobrać odpowiednie kosmetyki.

Udostępnij