Uroda

Jak rozpoznać typ cery, aby móc odpowiednio o nią zadbać?

Jak rozpoznać typ cery, aby móc odpowiednio o nią zadbać?

Istnieją cztery podstawowe typy cery – normalna, sucha, tłusta i mieszana. Aby móc odpowiednio zadbać o swoją skórę, należy poznać jej typ i dopasować odpowiednią pielęgnację, dzięki której cera będzie wyglądała zdrowo i promiennie. Wiele osób ma jednak z tym problem, ponieważ nie wiedzą jak to zrobić. Jak rozpoznać typ cery? Dowiedz się poniżej.

W jaki sposób rozpoznać typ cery?

Oczywiście najpewniejszym sposobem jest udanie się do dermatologa w celu określenia typu cery. Lekarz oprócz takiego rozpoznania podpowie również jakich kosmetyków używać, a czego unikać. Wizyta u dermatologa nie jest jednak koniecznością, ponieważ rozpoznać typ cery można samodzielnie w domu. Wystarczy do tego produkt do czyszczenia twarzy nie zawierający tłustych substancji oraz chusteczki lub waciki. Warto zagospodarować sobie na to trochę wolnego czasu. W pierwszym kroku należy dokładnie umyć twarz za pomocą beztłuszczowego kosmetyku. W normalnej pielęgnacji po umyciu nakłada się co najmniej krem do twarzy.

Jednak w teście chodzi o to, żeby zobaczyć, jak naturalnie zachowa się cera, dlatego nie należy nakładać żadnych produktów, lecz odczekać kilka minut i obserwować skórę. W zależności od typu mogą się pojawiać wysuszone obszary. Jeśli występują one w okolicy policzków i skroni to bardzo prawdopodobne jest, że posiada się cerę mieszaną. W celu potwierdzenia należy odczekać mniej więcej godzinę i za pomocą suchej chusteczki przetrzeć pozostałe obszary twarzy. Tłuste plamy na chusteczce świadczą o tym, iż cera nadmiernie się w danym miejscu przetłuszcza. Przetłuszczona strefa T oznacza cerę mieszaną i konieczność stosowania produktów dostosowanych do tego właśnie typu. Jeśli zjawisko to występuje na całej twarzy to wiadomo już, że ma się tłustą skórę. Z kolei zbyt mocne przesuszenie a nawet zaczerwienienia czy drobne urazy mówią o tym, że cera jest sucha. W przypadku normalnej cery nie widać żadnych wcześniej wymienionych zmian, a skóra wygląda gładko i jędrnie.

Warto zobaczyć: https://www.kobieca-strefa.pl/zestaw-do-pielegnacji-twarzy-sprawdzony-prezent-na-wiele-okazji/

NormalnaSuchaTłustaMieszana
mało widoczne porypory niewidoczneduże i widoczne porypowiększone pory
w okolicy nosa czoła i brody
lekko świecąca, gładkanierówna i szorstkaprzetłuszczona strefa Tniektóre obszary są przesuszone
poczucie komfortuuczucie ściągnięcianiekomfortowe
uczucie błyszczenia się
Uczucie ściągnięcia
w niektórych obszarach

Jak powinno się dbać o poszczególne typy cery?

Skoro już wiadomo, jak rozpoznać typ cery, należy dowiedzieć się, jakich kosmetyków używać oraz czego unikać. Oczywiste jest, że najłatwiej zadbać o skórę normalną. Nie wymaga ona bowiem jakiegoś szczególnego traktowania oraz stosowania specjalnych produktów. Wystarczy korzystać z neutralnych kosmetyków przeznaczonych do cery normalnej, czyli takich, które ani zbytnio nie nawilżają, ani matują. Dość ciężko jest dobrać natomiast odpowiednie produkty do cery suchej. Niestety oprócz przesuszenia występują na niej często zaczerwienienia a nawet mikrourazy, dlatego kosmetyki powinno się dobierać ostrożnie. Przede wszystkim trzeba zwracać uwagę na to, żeby produkty pielęgnacyjne nie zawierały alkoholu, który jeszcze bardziej wysuszy i tak już suchą cerę. Najlepiej jest wybierać kosmetyki nawilżające przeznaczone do suchej skóry.

typy cery

Tłusta cera zachowuje się znacznie lepiej, gdy jest często tonizowana oraz gdy używa się dostosowanych do niej produktów. Warto wspomnieć, że w momencie występowania trądziku powinno się wybierać kosmetyki do cery trądzikowej. Często zdarza się, że osoby posiadające cerę tłustą nadmiernie ją przesuszają, na przykład preparatami z alkoholem. Nie wolno tego robić, ponieważ skóra w ramach obrony zacznie produkować jeszcze więcej sebum, a dodatkowo może zostać podrażniona. Jeśli chodzi o cerę mieszaną, to najważniejsze w jej przypadku jest umiejętne dobranie kosmetyków. Najlepiej jest stosować odrębne produkty do przetłuszczonej strefy T i inne do reszty twarzy. Praktycznie każdy kosmetyk posiada opis, w którym zawarta jest informacja o tym, do jakiej cery jest on przeznaczony. Określenie typu skóry jest więc kluczowym krokiem jeśli chodzi o odpowiednią pielęgnację.

Zobacz także: https://www.kobieca-strefa.pl/olejek-do-demakijazu-co-warto-wiedziec-na-temat-tego-kosmetyku/

WrażliwaNaczyniowaDojrzałaTrądzikowa
podatna na podrażnieniauczucie pieczeniawidoczne zmarszczkistany zapalne, grudki i krostki
często zaczerwienionawidoczne naczyńka krwionośneopadająca skóraskóra zaczerwieniona
możę występować świądreaguje na czynniki atmosferyczneskóra cienkanadmierny łojotok

Udostępnij